Strach otupuje zmysly a robí z nás zbabelcov

Povedal raz niekto niekde a mal pravdu. Toľkokrát sme sa popálili alebo boli v blízkosti ľudí, ktorí naivne naleteli (neprečítali si zmluvu), že máme problém dôverovať akejkoľvek novej službe alebo produktu. Za každým rohom sa skrýva háčik a to my dobre vieme. Ako povedal ďalší múdrý neznámy: “Neznalosť neospravedlňuje.”Je dôležité získať si čo najväčší súhrn relevantných informácií, nech už sa rozhodujeme o čomkoľvek.

Dôvod, pre ktorý sa ľudia rozhodnú pre refinancovanie hypotéky, stojí väčšinou na lákadle nižšieho úroku. Rozdiel úrokovej sadzby v bývalej banke a terajšej banke je dozaista podstatným dôvodom pre refinancovanie hypotéky, no nie jediným. Dôležité sú aj iné parametre. Treba si všímať aj rôzne  pokuty a poplatky, ktoré sa môžu vyskytnúť. Pokuta za predčasné vyplatenie pôvodného úveru býva častým problémom, na ktorý zákazníci bánk nemyslia. Prípadné poplatky spojené s poskytnutím nového úveru, ceny nového znaleckého posudku, poplatky za vklad do katastra, poplatok za poskytnutie úveru… Najlepším variantom je zistiť najvýhodnejšie tzn. akciové ponuky bánk a nájsť si takú, ktorá ponúka odpustenie niektorých z vyššie uvedených poplatkov, či celkovo menej byrokracie a viac pohodlia.

Pri zvažovaní, či prejsť na refinancovanie hypotéky, je nutné zamyslieť sa nad súčasnou situáciou a teda, či zarábate viac ako v dobe, keď ste si brali pôvodnú hypotéku, a či vám k tomu navyše nepribudli aj nejaké iné úvery.