ESTA otvára bránu len cestovateľom, ktorý sa vrátia z USA do 90 dní!

Mnohých z Vás láka ďaleká cesta za Atlantik do krajiny neobmedzených možností . Avšak cestovanie do USA sa spája nielen z nekonečne dlhým letom, ale aj z určitými formalitami, bez ktorých si jednoducho svoj americký sen nesplníte. Okrem toho, že musíte byť majiteľom pasu, potrebujete na vstup ESTA VISA.

Automatizovaný systém esta usa omnoho zjednodušil prístup do USA občanom krajín, ktoré sa zúčastňujú bezvízového programu (VWP). Namiesto toho aby ste museli žiadať o víza, osobne navštíviť americkú ambasádu v Bratislave a absolvovať pohovor, Vám stačí vyplniť elektronický formulár USA ESTA, a počkať na jeho schválenie. Prebieha to rýchlo a jednoducho. Potrebujete mať biometrický pas, vyplniť osobné údaje, informácie o ceste a odoslať formulár. Do niekoľkých sekúnd dostanete odpoveď, či Vám bola registrácia schválená alebo zamietnutá. Avšak nezabúdajte na to, že ESTA-u je možné použiť len v niektorých prípadoch a určite Vám neodporúčame zneužívať ju.

Pozor na účel cesty

Tento automatizovaný systém môžete využiť len v prípade ak Váš účel cesty bude mať turistický charakter, alebo ak vycestujete v záujme osobnej pracovnej cesty. Určite sa Vám nevyplatí klamať a zavádzať. Ak zistia Váš podvod, z krajiny budete nemilosrdne vyhostený a o ďalšej návšteve krásnej Ameriky môžete už len snívať.

Pozor na dĺžku pobytu

ESTA Vám povoľuje vstup a pobyt v USA na 90 dní, a rovnako Vám neodporúčame porušiť toto stanovené pravidlo a prekročiť dĺžku pobytu. Samozrejme, že Vaša cesta môže trvať kratšie. Dokonca môžete využiť ESTA na viacero ciest, je totižto platná na dva roky (teda ak Váš pas nekončí skôr).

Čo ak prekročíte limit 90 dní?

  • Prebukovanie letenky – Veľmi ľahko sa Vám môže stať, že si zarezervujete letenku a až po jej zaplatení zistíte, že ste presiahli stanovených 90 dní. Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú službu prebukovania letenky. Cena Prebukovania závisí od leteckej spoločnosti.

  • Zabezpečenie si víz – Ak by výška prebukovania bolo naozaj vysoká, ešte stále máte možnosť požiadať o turistické víza. Je to síce zdĺhavejší proces, ale po získaní víz máte možnosť zdržiavať sa v USA až 6 mesiacov. Okrem toho víza majú dlhšiu platnosť ako ESTA, až na 10 rokov.

  • Vedomé prekročenie povolenej dĺžky pobytu – Možno Vás v USA napadne myšlienka, že aj napriek stanovením prísnym pravidlám sa rozhodnete v USA ostať dlhšie a vedome prekročíte dobu pobytu. Určite to neriskujte, ani takúto myšlienku nezvažujte! Ide o vážne porušenie emigračného predpisu, nielen že Vás môžu držať vo väzba, ale aj deportovať z krajiny a zakázať vstup do USA.

Nezahrávajte sa so zákonom a už vôbec nie v USA. Radšej si prebukujte letenku, alebo si vyhraďte čas na zabezpečenie si víz. Síce nie je stopercentnou zárukou či víza dostanete, ale v podstate ani ESTA Vám nezaručí vstup. Schválená ESTA VIZA Vám povoľuje vstup na palubu lietadla smerujúceho do USA, ale o opustení amerického letiska rozhoduje emigračný úradník rovnako ako je to pri vízach.

Ak chcete Ameriku spoznávať, 90 dní je naozaj dosť na to aby ste si pozreli nádherné miesta, priniesli domov krásne zážitky, zničené topánky a uchodené nohy!