Ako si správne zvoliť rozmiestnenie okien?

Nadišiel ten čas, kedy sa chystáte presťahovať z vášho bytu do nové rodinného domu a momentálne plánujete, ako ten váš dom bude vyzerať? Nezabudnite správne rozmiestniť izby a plastové okná salamander podľa svetových strán. A prečo je to dôležité? Nechcete predsa, aby vám celý deň svietilo slnko do spálne a poobede nemali skoro žiadne svetlo v obývačke a na terase.

Ako teda vplývajú svetové strany na množstvo svetla vo vašom dome? Najchladnejšie strana je severná. Slnko z tejto strany počas dňa nesvieti takmer vôbec a preto je vhodné na túto stranu umiestniť izby v ktorých počas dňa trávite čo najmenej času ako napríklad kúpeľňa, pracovňa alebo šatník. Na východnej strane slnko svieti len ráno, prípadne doobeda a je vhodné na túto stranu umiestniť spálňu, kedy vás ranné lúče prebúdzajú cez plastové okná a dvere do nového dňa. Najsvetlejšia strana je južná, pretože tu slnko svieti počas celého dňa, kedy prechádza na stranu západnú, kde slnko zapadá a ktorá ponúka tiež dostatok svetla. Na tieto strany je vhodné umiestniť izby v ktorých trávite najviac času, ako napríklad obývačku.

Pri správne navrhnutom rozmiestnení izieb si zabezpečíte v dome dokonalé presvetlenie a budete s v ňom cítiť príjemne počas celého dňa.